Brek, hraničářský pes

Svého psího hrdinu  měla i komunistická moc v Československu. Byl jím vlčák Brek, tehdejší oficiální terminologií „samostatně útočící pes“, sloužící na hranicích. Podle komunistické propagandy zadržel šedesát „narušitelů“ a zachránil život jednomu z pohraničníků. Po smrti skončil vycpaný v policejním muzeu v Praze.

Zdroj: g2.cz

 

Bdělí pohraničníci, ale i jejich "čtyřnozí přátelé", byli oblíbenými hrdiny komunistické propagandy. Doslova legendárním se v tomto smyslu stal pes Brek, který v padesátých letech zasahoval na československo- rakouské hranici proti lidem, kteří se snažili překonat železnou oponu. Protože zadržel více než šedesát "narušitelů", dostalo se mu cti být po smrti vycpán a vystaven jako exponát v tehdejším Muzeu Pohraniční stráže na pražském Karlově. Literárně ho zvěčnil mimo jiné Zdeněk Šaroch ve své knize Výstřely na hranici (1978).

Noskovo ministerstvo vnitra vydalo už tři dny před 25. únorem 1948 zvláštní rozkaz pro pohraniční stanice SNB, podle kterého nesměly pustit do ciziny nikoho, jehož cestovní pas nebyl opatřen zvláštním výjezdním povolením. Československo se od tohoto data mělo na dlouhé roky téměř hermeticky oddělit od okolního světa. „Dá se říci, že nastal návrat k době před zrušením nevolnictví roku 1781. Stát se na obyvatele díval nikoli jako na občany, ale jako na... pokračování zde.

 

Pohraničník a hraničářský pes čekají na narušitele...