Lajka, první ve vesmíru

První živou pozemskou bytostí, která se dostala do vesmíru, byl ruský pes Lajka. Jeho původní jméno bylo Kudryavka a původ čistě pouliční. V Moskvě byl odchycen jako toulavý pes. Společně se dvěma dalšími psy byl vybrán k výcviku. 3. listopadu 1957 byl satelitem Sputnik 2 vyslán do vesmíru. Vědci nepočítali s jeho návratem na Zemi. Lajka zemřel asi tři hodiny po startu, pravděpodobně na přehřátí organismu a stres. V Moskvě, u vojenského výzkumného ústavu, byl na jeho počest vystavěn památník - s raketou a malým psíkem.

Zdroj: Blesk.cz

 

V roce 1951 se z hranice vesmíru, výšky sto kilometrů, úspěšně vrátili psi Dězik a Cygan a zahájili éru ruských psích kosmonautů. Adeptky pro první let na oběžnou dráhu byly tři – Albina, Muška a Kudrjavka. Volba nakonec padla na tříletou šestikilovou Kudrjavku, kterou kvůli lepšímu zvuku ve světě přejmenovali na Lajku.

Od počátku se nepočítalo s tím, že by se ze své mise měla vrátit. Návratový modul ještě nebyl vyřešen a let se musel na přání sovětského vůdce Nikity Chruščova stihnout ke 40. výročí bolševické revoluce na podzim 1957. Podle původních plánů měla Lajka žít na oběžné dráze deset dnů a pak sníst otrávenou dávku želatinové potravy. Jenže termoregulace nefungovala jak měla, teplota v kabině stoupla na 40 stupňů Celsia a Lajka po několika hodinách zemřela na přehřátí. Oleg Gazenko, který Lajku vybral a vycvičil, v roce 1998 na konferenci v Moskvě přiznal: „Neměli jsme to dělat. Nedozvěděli jsme se z téhle mise dost na to, abychom ospravedlnili smrt psa.“

 

Zdroj: g2.cz

 

 

 

 

Více o Laice a psích letech do vesmíru zde.